سایت تاما صفحه اول سایت تماس با ما ورود اعضاء پست الکترونیک
اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی
گروه آموزشی شیمی
منوی اصلی
سی و سومین دوره مسابقات ورزشی دانش اموزان پسر سراسر کشور - اراک- تابستان 95
وب سایت گروه آموزشی شیمی استان مرکزی

*پست الکترونیکی گروه آموزشی شیمی استان مرکزی chemarak@yahoo.com

*جهت دانلود کتاب و آشنایی با سایت های برتر شیمی به منوی مقالات مراجعه کنید.

 *جهت دریافت نمونه سؤالات شیمی دوره متوسطه، مسابقات آزمایشگاهی،

المپیاد شیمی، کنکور و بارم بندی کتاب های شیمی به منوی بانک سؤالات مراجعه نمایید.

                                        

*کتاب راهنمای معلم شیمی (2)                     *کتاب راهنمای معلم شیمی (3)

جداول تحلیل محتوای کتاب شیمی دهم

نمونه پوستر       فرمت پوستر

فرم بازدید عمومی       فرم بازدید تخصصی      فرم جمع بندی بازدید

بخشنامه  فراخوان فعالیت های علمی آموزشی درس شیمی     

فرم خام طرح درس      

بخشنامه پانزدهمین دوره مسابقات آزمایشگاهی


              

 

                               محققان یک دانشگاه ایالتی در واشنگتن موفق شدند ضمن مطالعه بر روی خواص ایزوتوپ تکنسیوم ۹۹ به روش‌های بهتری برای پاکسازی پسماندهای هسته‌ای دست یابند.
به نقل از فیز، تکنسیوم ۹۹ یکی از محصولات جانبی تولید پلوتونیوم برای سلاح هسته‌ای است که به یکی از عمده‌ترین چالش‌های پیش روی آمریکا در زمینه محیط زیست تبدیل شده است.

ادامه خبر ...

دانشمندان چینی توانستند علت وجود تفاوت در شکل و تعداد الماس‌های مکعبی و شش‌وجهی را کشف کنند.
به نقل از فیز، گرافیت و الماس مکعبی و الماس شش‌وجهی سه شکل متفاوت از عنصر کربن هستند که در طبیعت یافت می‌شوند و تفاوت شکل آنها به خاطر تفاوت در آرایش اتم‌های کربن است. دلیل تبدیل گرافیت به الماس قرار گرفتن آن تحت فشار شدید است اما دلیل اینکه تعداد الماس‌های شش‌وجهی بیشتر بوده و نمونه‌های مکعبی‌شکل مورد استفاده در جواهر سازی کمترند، تا پیش از این به درستی کشف نشده بود.

ادامه خبر ...

تنها نمونه موجود از هیدروژن جامد که توسط محققان دانشگاه هاروارد تولید شده بود طی جابجایی از یک آزمایشگاه این دانشگاه به آزمایشگاه دیگر از بین رفت.
به نقل از فاکس‌نیوز، چندی پیش محققان دانشگاه هاروارد اعلام کردند که توانسته‌اند پس از انجام مطالعات تحقیقاتی ۸۰ ساله اولین نمونه از هیدروژن جامد را تولید کنند اما این نمونه در زمان آماده‌سازی برای انتقال به یک آزمایشگاه دیگر این دانشگاه نابود شده است.

ادامه خبر ...

محققان دانشگاه ام.آی.تی موفق به ساخت ماده‌ای شدند که وجود فاز آن از نظر فیزیکی غیرممکن است و در عین حال که جامد است خواص ابَرشاره‌ای دارد.
به نقل از دیلی‌میل، این ماده دارای یک ساختار سفت و سخت مانند جامدات است ولی در عین حال می‌تواند مانند یک ابرشاره(superfluid) بدون گران‌روی جریان داشته باشد. ویژگی دیگر این ماده این است که اگر در داخل یک فنجان به هم زده شود تا ابد در آن فنجان خواهد چرخید.ابرشاره حالتی از مایع است که گرانروی آن به صفر تبدیل می‌شود و مایع بدون اصطکاک می‌تواند جریان یابد.

ادامه خبر ...

محققان در دانشگاه اوهایو پوست تخم مرغ و پوست گوجه فرنگی را در ساخت تایر خودرو بکار بردند.
به نقل از گیزمگ، محققان با خشک کردن این ترکیب(پوسته تخم مرغ و پوست گوجه فرنگی) و افزودن آن به لاستیک دریافتند که هم سبب استحکام بیشتر آن شده و هم انعطاف پذیری لاستیک را حفظ می‌کند.یکی از مزایای این ترکیب جدید این است که بسیار زیست سازگار است.
ذرات پر منفذ پوسته تخم مرغ به راحتی در سطح لاستیک ترکیب شده و سبب استحکام آن می‌شود و ذرات پوست گوجه فرنگی هم در دمای بالا بسیار پایدار باقی مانده و دارای الیاف بسیار مستحکم هستند.
پلاستیک از فرآیند بسپارش یا پلیمریزاسیون به دست می‌آید که طی آن مولکول‌ها با برقراری پیوند به وزن و ابعادی چندین برابر مولکول اولیه می‌رسند.

ادامه خبر ...

بانک طرح درس شیمی دهم توسط دبیرخانه راهبری درس شیمی مستقر در شهر بیرجند تهیه شده است. جهت دریافت آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 بانک طرح درس شیمی دهم

ادامه خبر ...

براي دسترسي به شناسه و ساختار كتاب شيمي دهم و يازدهم لینک های زیر را كليك كنيد.

پایه دهم:

1- شناسه کتاب

2- ساختار کتاب

پایه یازدهم:

1- شناسه کتاب

2- ساختار کتاب

ادامه خبر ...
یک نکته از هزاران

همه سعادتها و همه شقاوتها انگیزه اش از مدرسه هاست، و کلید دست معلمین است. امام خميني(ره)

مناسبت ها

لینک های مفید
کلینیک مجازی(پرسش و پاسخ ) گروه آموزشی شیمی استان مرکزی دبیرخانه راهبری درس شیمی گروه شیمی دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی جدول تناوبی پویا مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش دبیرخانه راهبری کشوری آزمایشگاه علوم دانشکده شیمی دانشگاه تهران جستجو در تمامی ژورنال های شیمی نشریات شیمی کشور آرشیو مواد شیمیایی دانلود رایگان مقالات شیمی آلی نشریه انجمن شیمی ایران دانلود رایگان کتاب های شیمی برندگان جایزه نوبل در شیمی جدول آزئوتروپی سایت جستجوی کتاب های مورد نظر مرجع آموزش علمی المپیادهای ایران گروه شیمی خمین گروه شیمی ناحیه 2 اراک گروه شیمی ناحیه 1 اراک گروه شیمی شازند گروه شیمی محلات خبرهای شیمی تازه های شیمی انجمن مهندسی شیمی پیشرفت علوم شیمی کتابخانه دیجیتال آموزش شیمی سازمان انرژي هاي نو ايران (سانا) انجمن بین اللمللی شیمی محض و کاربردی( آیوپاک) معتبرترین اطلاعات در باره عناصر و جدول تناوبی پایگاه داده های علوم زمین کشور انجمن شیمی ایران دانلود شبیه سازی شیمی سایت علاقمندان به زبان انگلیسی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک پایگاه کشوری توسعه و تقویت درس پژوهی پایگاه کشوری نظارت و راهنمای آموزشی