سایت تاما صفحه اول سایت تماس با ما ورود اعضاء پست الکترونیک
اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی
گروه آموزشی شیمی
منوی اصلی
سی و سومین دوره مسابقات ورزشی دانش اموزان پسر سراسر کشور - اراک- تابستان 95
وب سایت گروه آموزشی شیمی استان مرکزی

 

*پست الکترونیکی گروه آموزشی شیمی استان مرکزی chemarak@yahoo.com

*جهت دانلود کتاب و آشنایی با سایت های برتر شیمی به منوی مقالات مراجعه کنید.

 *جهت دریافت نمونه سؤالات شیمی دوره متوسطه، مسابقات آزمایشگاهی،

المپیاد شیمی، کنکور و بارم بندی کتاب های شیمی به منوی بانک سؤالات مراجعه نمایید.

 

                                        

*کتاب راهنمای معلم شیمی (2)                     *کتاب راهنمای معلم شیمی (3)

جداول تحلیل محتوای کتاب شیمی دهم

نمونه پوستر       فرمت پوستر

فرم بازدید عمومی       فرم بازدید تخصصی      فرم جمع بندی بازدید

بخشنامه  فراخوان فعالیت های علمی آموزشی درس شیمی     

فرم خام طرح درس      


              

 

                               جهت استفاده از جدول پویا اینجا کلیک کنید.

ادامه خبر ...

محقق دانشگاه گيلان با حمايت كانون خلاقيت وشكوفايي پارك علم وفناوري گيلان وهمكاري شركت توسعه شيمي آريا با استفاده از نانوذرات اكسيد روي درساختاررنگ هاي پليمري، موفق به توليد رنگ هاي خود تميزشونده شد.
به گزارش گروه علمي ايرنا ازستاد ويژه توسعه فناوري نانو، رضا مهدوي محقق اين طرح گفت: از نتايج اين طرح مي توان درساخت رنگ هاي ترافيكي معابر، رنگ هاي ساختماني و صنايع خودرو استفاده كرد.

ادامه خبر ...

دانشمندان توانسته‌اند با موفقيت رشته‌اي از مولکول‌ها را به شکلي تغيير دهند تا با کمک آن محکم‌ترين گره‌اي که تاکنون بسته شده‌است را خلق کنند.
به گزارش خبرگزاري آريا،شايد بستن يک گره مولکولي چندان مهم به نظر نيايد، اما واقعيت اين است که تا به امروز تنها چند نمونه از چنين گره‌هايي ايجاد شده‌اند و درک اينکه چگونه مي‌توان چنين شکل‌هاي درهم تنيده‌اي را ايجاد کرد، براي رمزگشايي از مواد جديد و قدرتمند کليدي خواهد بود،‌موادي مانند پارچه‌‌هاي ضد گلوله به سبکي و انعطاف‌پذيري پارچه پنبه‌اي.
 

ادامه خبر ...

جهت دریافت سوالات و پاسخنامه کلیک نمایید.

ادامه خبر ...

ویتامین C یا آسکوربیک اسید، یکی از ویتامین های محلول در آب است که در برابر حرارت و مواد قلیایی از بین می رود. این ویتامین در واکنش های شیمیایی بدن، حمل کننده الکترون است و از مهم ترین آنتی اکسیدان هابه شمار میرود؛ همچنین ویتامین C موجب:محافظت پوست در مقابل آثار مخرب اشعه ماورای بنفش نور خورشیدافزایش قدرت ایمنی بدن و کمک به استحکام لثه ها و دندا نهاساخت کلاژن (قو یترین بخش بافت پیوندی که تمام اعضای بدن را در کنار هم نگه می دارد.)پیشگیری از افزایش کلسترول خون و جلوگیری از ایجاد لخت ههای خونی در رگ هاکمک به جذب آهن در روده.  برای شناسایی هر چه بیشتر میزان ویتامین Cاز تنتورید 2% که به عنوان تنتورید رقیق ( بتادین)شناخته می شود،استفاده کنید.این ماده نباید با هیچ ماده شیمیاییدیگری مخلوط شود. این محلول شامل 50 % اتیل الکل، و آتش گیر است.هر چه آب میوه تازه تر باشد تنتور را با تعداد قطرات بیشتری بی رنگ می نماید. که نشان دهنده میزان بیشتری از ویتامین C در آن می باشد.لینک مشاهده فیلم از سایت آموزش ایرانی :

فیلم تست ویتامین c

ادامه خبر ...

به زبانی ساده گاز گرفتی به مسمویت ناشی از استنشاق گاز منواکسید کربن اطلاق می شود. این گاز دارای هیچ گونه بو ، رنگ یا علامت مشخصه خاصی نیست. به همین دلیل به مرگ با این نوع گاز مرگ خاموش اطلاق می شود. در کشور ما عمده مرگ های حاصل از مسمومیت با منواکسید کربن در طول شب و در هنگامی که قربانیان خواب هستند رخ می دهد. دسته دیگر قربانیان افرادی هستند که در حمام منزل خود از آبگرمکن یا بخاری های گازی استفاده می کنند و به دلیل نشت گاز در حمام دچار مسمویت شده و می میرند.

ادامه خبر ...

مدتی است که تب استفاده از گاز نیتروژن به جای باد معمولی در لاستیک خودروها بالا گرفته و این در حالی است که تا به حال عمده ‏ترین کاربرد استفاده از نیتروژن در حوزه وسایل نقلیه، مربوط به خودروهای نظامی و سنگین، هواپیماهای تجاری، خودروهای مسابقه ‏ای و شاتل‏ های فضایی بوده است.

ادامه خبر ...
یک نکته از هزاران

برای شبِ پیری، در روزِ جوانی چراغی بایدتهیه کرد.(پلوتارک)

مناسبت ها

لینک های مفید
کلینیک مجازی(پرسش و پاسخ ) گروه آموزشی شیمی استان مرکزی دبیرخانه راهبری درس شیمی گروه شیمی دفتر برنامه ریزی و تالیف کتب درسی جدول تناوبی پویا مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش دبیرخانه راهبری کشوری آزمایشگاه علوم دانشکده شیمی دانشگاه تهران جستجو در تمامی ژورنال های شیمی نشریات شیمی کشور آرشیو مواد شیمیایی دانلود رایگان مقالات شیمی آلی نشریه انجمن شیمی ایران دانلود رایگان کتاب های شیمی برندگان جایزه نوبل در شیمی جدول آزئوتروپی سایت جستجوی کتاب های مورد نظر مرجع آموزش علمی المپیادهای ایران گروه شیمی خمین گروه شیمی ناحیه 2 اراک گروه شیمی ناحیه 1 اراک گروه شیمی شازند گروه شیمی محلات خبرهای شیمی تازه های شیمی انجمن مهندسی شیمی پیشرفت علوم شیمی کتابخانه دیجیتال آموزش شیمی سازمان انرژي هاي نو ايران (سانا) انجمن بین اللمللی شیمی محض و کاربردی( آیوپاک) معتبرترین اطلاعات در باره عناصر و جدول تناوبی پایگاه داده های علوم زمین کشور انجمن شیمی ایران دانلود شبیه سازی شیمی سایت علاقمندان به زبان انگلیسی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اراک پایگاه کشوری توسعه و تقویت درس پژوهی پایگاه کشوری نظارت و راهنمای آموزشی
میزبانی و پشتیبانی : شرکت حساب رایان پارس